Viry

Dušan Scheinherr
02 listopadu, 2020

VIR. CO OD NĚHO MŮŽEME OČEKÁVAT? JAK SE PŘIPRAVIT NA JEHO INVAZI?

O virech toho v poslední době bylo napsáno velmi mnoho. Je to „vděčné“ téma komunikace této doby. A i přesto, že se mne mnoho mých přátel ptá, na můj názor na koronavir, rád bych se této odpovědi vyhnul a spíše vás vyzval k tomu, abyste si udělali obrázek o virech sami. ¨

Faktem je, že viry jsou součástí přírody odedávna a jejich úloha je velmi prostá – selekce – přežití silného jedince.

Pojďme se na toto podívat, ne z pozice lidské, ale z pozice jednoho živočišného druhu této krásné planety. Je totiž v zájmu přírody přirozená selekce a vývoj silných jedinců. A také, když se podíváme do přírody, každý jedinec se stará o to, aby skutečně byl ten nejsilnější.

Staráme se však i mi o to, abychom byli silnější? Staráme se sami o svá těla a jejich fyzickou kondici? Staráme se o plně funkční imunitní systém a dokonalé zdraví? Staráme se o psychickou a fyzickou harmonii našeho žití? Dáváme našemu tělo to, co potřebuje, aby nestrádalo a nepracovalo v úsporném režimu?

Nebo jen tak požitkářsky žijeme, a když se objeví nějaká „bolístka“, tak prostě zajdeme k doktorovi, protože on je ten „kterého si platíme, aby nás opravil?“

Odpovědět si musí každý sám. Já jsem to udělal si před 30 lety a usilovně pracuji na výše položených otázkách. Vím totiž jedno – za dokonalé zdraví jsem odpovědný pouze já sám – pro ostatní je to jen byznys, který dělají lépe či hůře.

Vše v přírodě má své zákonitosti a pravidla. Člověk je rád porušuje a často si zahrává s jejich úpravami. Vylučme však lidský faktor a podívejme se na vztah virů a živých organismů s nadhledem.

O virech se dočtete v mnoha odborných publikacích a také je jich plný internet. Pojďme se pokusit poskládat malou mozaiku.

V moudré wikipedii se dočtete tato sdělení: – doslovná citace

„Virus (z lat. „virus“ – jed) je drobný vnitrobuněčný cizopasník nacházející se na pomezí mezi živým a neživým. Patří mezi tzv. nebuněčné organismy a svou stavbou se od buněk dramaticky liší. „Tělo“ virů je tvořeno tzv. virovou částicí, která je složena především z bílkovin a nukleových kyselin. Pro viry je charakteristické, že nerostou, nedělí se a ani nejsou schopné vyrábět (bez cizí pomoci) energii či vytvářet vlastní bílkoviny.

Viry jsou někdy označovány za struktury „na pomezí života“. Některé vlastnosti virů nápadně připomínají rysy živých organismů: předně obsahují genetickou informaci uloženou v sekvenci nukleových kyselin a jsou schopné se vyvíjet a přizpůsobovat podmínkám prostředí. Přesto však nemohou vykonávat celou řadu biologických procesů a musí k tomu využívat služby hostitelských buněk. Nejsou schopny samy růst, dělit se či množit, ani si metabolicky opatřovat a ukládat energii nebo vyrábět vlastní bílkoviny.

Ty nejprimitivnější viry obsahují pouze svoji genetickou informaci ve formě DNA nebo RNA, které jsou uloženy v kapsidě. Ty složitější mohou navíc na povrchu obsahovat obalovou membránu pocházející z napadené buňky. V kapsidě mnohých virů mohou také být různé enzymy (s různou funkcí).“

Ani takto komplexní viry však nejsou schopné replikace (rozmnožování) bez hostitelské buňky. Viry je proto možné metaforicky označit za „jmelí na stromu života“.

Důležitým faktem je, že jediný kdo si může poradit s virem samotným je náš imunitní systém. Právě v současné době se hodně mluví o tom, že nejohroženější skupinou lidí v koronavirové pandemii jsou lidé s oslabenou imunitou. A kde jsou rady našich lékaři, jak posílit imunitu a připravit se na případný boj.

Není třeba zpochybňovat preventivní opatření proti šíření, ale to je jen za „A“, je důležité říci co dělat pro své tělo teď, abychom posílili svou imunitu a na případné setkání s virem byli dokonale připraveni – tzn. za „B“

JAK PŘEDEJÍT NÁKAZE – případně jak se na ni připravit

  1. Eliminujte střetnutí s virem

a) Dodržujte zásady hygieny

  • často a důkladně si myjte ruce
  • v obchodě používejte rukavice při manipulaci s nebalenými potravinami
  • důkladně opláchněte před konzumací každé ovoce a zeleninu
  • používejte bezpečnostní pomůcky, kde je to nutné (roušky, respirátory, rukavice apod.)

b) Minimalizujte střet s nemocnými osobami

c) V době zvýšeného výskytu viróz necestujte hromadnou dopravou

2. Udržujte své tělo v dokonalé kondici a harmonii

a) Snažte se zbavit všech chronických zánětů

  • Udržujte správný poměr Omega-6 a Omega-3 (max. 4:1 – možno zjistit z krevního vzorku)
  • Jezte potravu bohatou na polyfenoly – zelenina, ovoce
  • Postarejte se o správnou funkci tlustého střeva – kvalitní vláknina
  • Zbavte se nadváhy

b) Jezte zdravou stravu s dostatkem vitaminů, minerálů a všech dalších potřebných látek

  • Čerstvá a syrová strava – obsahuje maximum prospěšných látek
  • Minimum polotovarů
  • Vyhnout se pravidelnému stravování v řetězcích (Mc Donald, KFC apod.)
  • Jezte minimum ztužených pokrmových tuků
  • Vyhýbejte se přepáleným jídlům
3. Chraňte a podporujte svůj imunitní systém

a) Především dostatkem vitaminů, minerálů,  antioxidantů a fytonutrientů – pokud jich nemáte dostatek ve stravě, sáhněte s důvěrou po kvalitních potravinových doplňcích s vysokým obsahem účinných látek (důležité jsou především vitaminy C a D)

b) Zařaďte do svého jídelníčku stravu bohatou na betaglukany – oves, ječmen, kvasnice, houby apod. případně produkty obsahující kvalitní betaglukany

c) Začněte, alespoň s minimálním, otužováním

d) Choďte pravidelně do přírody

e) Eliminujte negativní informace – emoční stres snižuje buněčnou imunitu – viz. Vegetativní nervová soustava

  • Minimalizujte mediální zprávy – stejně na tom nic nezměníte
  • Vyhýbejte se konfliktům na pracovišti
  • Neřešte doma pracovní problémy

f) Relaxujte – věnujte se rodině a svému JÁ.

Použité podklady:

  • Wikipedie
  • Vše o tucích typu Omega-3   – Clara Felix
  • Ať je vaše jídlo vaším lékem – Dr. Paul Clayton
  • Jak posílit svůj imunitní systém – Dr. Paul Clayton