Vitamín C

Domů > Vitamíny, minerály > Vitamín C

VITAMIN C – kyselina L-askorbová

Co o něm říci několika málo větami?
To prostě nejde.
Jedno, ale víme určitě – je to král vitaminů.
Důležité je vědět, že vitamin C si vytváří ve svém těle celá živočišná a rostlinná říše, až na malé výjimky, a právě mezi ně patří člověk.
Přirozeně si jej nedovedou vytvářet také některé další druhy primátů, morčata, kapybara, indický netopýr, mezi ptactvem pak červení bulbulové a z vodních živočichů třeba pstruh duhový a losos.
Každý náš domácí mazlíček však si ve svém tělíčku vytváří denně několik gramů vitaminu C.
Například dospělá koza domácí si denně vytvoří 8-15 gramů vitaminu C.
Pokud však je nemocná nebo vystresovaná zvedne okamžitě jeho produkci až na čtyřnásobek.
Bohužel, člověk je odkázán pouze na přísun zvenčí – tedy stravou a potravinovými doplňky.

Zelenina
Z rostlinných zdrojů je na vitamin C velmi bohatý šípek, rakytník, citrusy (limetka, citron, pomeranč, grapefruit), brambory, rajčata, papriky, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky, kopřivy apod.

Dostatečný příjem vitaminu C je třeba nebrat na lehkou váhu, protože bylo prokázáno, že lidé ve střední Evropě před 100 lety běžně měli ve své denní stravě cca. 1000 – 4000 mg vitaminu C. V současnosti se však příjem stravou pohybuje pouze mezi 40 – 250 mg.
Nechybí nám ten zbytek? Nemůže být přímá úměra mezi civilizačními chorobami a nedostatkem vitaminu C?
Možná by to byla z naší strany spekulace, ale kdo ví?

Faktem však je, že vitamin C se účastní několika stovek procesů v lidském těle?
Vitamin C podporuje normální funkci imunitního systému, napomáhá ke snížení míry únavy a vyčerpání a přispívá velkou měrou k ochraně buněk před oxidačním stresem
Vitamin C je nezbytný pro optimální tvorbu kolagenu, čímž napomáhá k správné funkci krevních cév, kostí, chrupavek, kůže, dásní a zubů.
Vitamin C se podílí na normálním energetickém metabolismu, činnosti nervové soustavy a psychické činnosti organismu.
Vitamin C zvyšuje vstřebávání železa a přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E.
Potřeba vitaminu C se zvyšuje při jakékoliv zátěži organismu, kouření, tělesné námaze nebo v období nepříznivého počasí. Zvýšený příjem je pozitivní u těhotných a kojících žen a u starších lidí.

Protože se účastní vitamin C velkého množství procesů a jeho množství je závislé na fyzické a psychické zátěži těla a samozřejmě také na naší tělesné konstituci a věku, je téměř nemožné určit kdo a kolik jej v daném okamžiku potřebujeme.
Lepší však je více než méně, protože vitamin C je rozpustný ve vodě a jeho případný přebytek, což se většinou nestane, je vyloučen ledvinami prostřednictvím moči.

V případě vašeho zájmu o další informace doporučujeme poslech následných příspěvků:

Minerály

Minerály

Minerály sice představují pouze malý zlomek naší hmotnosti, přesto jsou pro správné fungování našeho těla nepostradatelné. Jejich dlouhodobý nedostatek může vést k celé řadě zdravotních problémů. Věnujme proto jejich přísunu v potravinách či potravinových doplňcích...